W Pediatria, Profilaktyka, Rehabilitacja

TUMMY TIME, CZYLI 8 WSKAZÓWEK NA RADOSNE LEŻENIE NA BRZUSZKU

Zanim Twój Maluszek zacznie raczkować i chodzić, musi wcześniej „zaliczyć” kilka ważnych motorycznych kamieni milowych tj. obracanie, siadanie i podciąganie się do pozycji stojącej. Każdy z nas wie, że trening czyni mistrza, dlatego im więcej Twoje Dziecko spędzi w leżeniu na brzuszku (tummy time), tym szybciej wyćwiczy odpychanie się rękoma od podłoża, by w dalszej perspektywie uzyskać wyprost kręgosłupa i odpowiednią pionizację.

Dlaczego leżenie na brzuszku jest tak ważne?

Dlatego, że pozwala na zapewnienie prawidłowego rozwoju dziecka. Tylko w leżeniu na brzuchu, ma ono możliwość ćwiczenia unoszenia główki przeciwko sile grawitacji i podporu na przedramionach, a tym samym wzmacniania mięśni szyi, barków, ramion i brzuszka.  Dodatkowo, dziecko leżące na brzuszku ma możliwość rozglądania się dookoła, co wpływa na zwiększenie równowagi, koordynacji i kontroli swojego ciała. W przypadku występowania kolek i refluksu, leżenie na brzuchu zmniejsza ból i dyskomfort. Po jakimś czasie, okres leżenia na brzuchu będzie dla Twojego Maluszka przyjemnością, bo pozwoli na rozwijanie swojej ciekawości i ruszenie do przodu, np. poprzez pełzanie w celu odkrywania nowych miejsc. I ostatnia bardzo ważna rzecz: leżenie na brzuszku zapobiega deformacji główki, która jest powszechnym problemem po sukcesie amerykańskiej kampanii „Back to Sleep”. Kampania ta miała miejsce w latach ’90 i uświadamiała rodziców, że układanie dzieci twarzą do materacyka, zwiększa ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej (Zespołu nagłej Śmierci Niemowląt; SIDS). Akcja informacyjna zwiększyła świadomość rodziców i spowodowała zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych nagłą śmiercią łóżeczkową o połowę, natomiast drastycznie podniosła liczbę deformacji czaszki u niemowląt (w latach 2004-2008 – wzrost o przeszło 400%)!

Procentowy stosunek deformacji głowy do wieku dziecka:

Wiek Procent
6 tydzień 16 %
4 miesiące 19,7 %
8 miesięcy 9,2 %
12 miesięcy 6,8 %
24 miesiące 3,3 %

 

Od kiedy powinniśmy kłaść dziecko na brzuchu?

Jeśli noworodek jest zdrowy a pępowina odcięta bez komplikacji, to dziecko może zacząć leżeć na brzuszku już od pierwszych dni po porodzie. Im szybciej zaczniesz przyzwyczajać dziecko do tej pozycji, tym szybciej uzna ją za naturalną. Doskonałym sposobem na bardzo wczesne wprowadzanie leżenia na brzuszku jest poczucie bliskości mamy, więc połóż się wygodnie z Maluszkiem na swoim brzuchu i pozwól mu poczuć Twój zapach i usłyszeń Twój głos – niech czuje się bezpiecznie i komfortowo!

Jak długo dziecko powinno leżeć na brzuszku?

Pediatrzy rekomendują, żeby noworodek leżał na brzuszku 2-3 razy dziennie po 3-5 minut. U tak małego Maluszka liczy się rutyna i systematyczność, nie długość leżenia. Większe dzieci zaś, 3-4 miesięczne, mogą spędzać w tej pozycji nawet godzinę dziennie. Oczywiście, wszystko musi odbywać się zgodnie z samopoczuciem dziecka, bez płaczu i krzyków. Pamiętaj, nic na siłę!

Poniższa tabela przedstawia stosunek wieku dziecka do czasu leżenia na brzuszku:

Wiek Minuty / dzień
1 tydzień 5 min / dzień
4 tydzień 10 min
8 tydzień 20 min
12 tydzień 45 min
16 tydzień 80 min

 

Co robić jeśli moje dziecko nie lubi leżeć na brzuszku?

Należy mu ten czas umilić. Pozycja leżenia na brzuchu jest czymś nowym dla noworodka, co wymaga cierpliwości. Zadbaj o komfort Twojego Maluszka. Upewnij się, że powierzchnia, na której leży jest miękka i przyjemna. Unikaj leżenia na brzuchu zaraz po posiłku. Kładź dziecko na brzuszku kiedy ma dobry humor, czyli po drzemce, albo przy okazji zmiany pieluszki.

8 wskazówek na przyjemne i udane leżenie na brzuszku:

  1. Zacznij jak najwcześniej – czyli nawet pierwszego dnia po powrocie z maluszkiem ze szpitala. Ułóż się wygodnie, z poduszką pod głową, i połóż dziecko na swoim brzuchu. Pozwól mu usłyszeć Twój głos i poczuć Twój zapach.
  2. Buduj więź z dzieckiem – gdy maluszek leży na Twojej piersi, mów do niego spokojnym głosem, nuć przyjemne piosenki, najlepiej te, które słyszał będąc w Twoim brzuchu.
  3. Angażuj całą rodzinę – trening leżenia na brzuchu nie jest czasem tylko mamy i dziecka. Jest również czasem taty, rodzeństwa czy dziadków. Pozwól swoim bliskim budować bliską relację z dzieckiem.
  4. Towarzysz dziecku – jeśli leży ono na podłodze, połóż się obok. Dziecko będzie dążyło do utrzymania z Tobą kontaktu wzrokowego, co automatycznie będzie wzmacniać jego mięśnie.
  5. Nic na siłęnie zmuszaj dziecka siłą do leżenia na brzuszku. Takie ćwiczenia powinny przebiegać w spokoju i bez płaczu, dlatego lepiej próbować małymi kroczkami, aż do skutku.
  6. Najważniejszy jest czas – leżenie na pełnym od jedzenia brzuchu dla każdego byłoby niekomfortowe. Dlatego, nigdy nie kładź dziecka bezpośrednio po posiłku. Na tego typu trening, wybieraj chwile, gdy dziecko jest zadowolone i wypoczęte, czyli najlepiej po drzemkach.
  7. Wypróbuj alternatywę – jeśli widzisz, że dziecko reaguje histerycznie leżąc na brzuchu, wypróbuj pozycję kompromisową tj. leżenie bokiem. W tym celu wykorzystaj specjalny klin, który ma na celu podpierać maluszka od strony pleców. Pozwól mu na dowolną zabawę swoimi nóżkami i rączkami. Pozycja leżenia bokiem nie jest tak efektywna jak leżenie na brzuszku, ale wspiera prawidłowy rozwój znacznie bardziej, aniżeli leżenie na plecach.
  8. Korzystaj z pomocy specjalistycznych produktów – wszelkie artykuły tj. kontrastowe maty z lustrami czy rożki, pozwalają na umilenie czasu leżenia na brzuchu. Pamiętaj tylko o wyborze produktów od certyfikowanych producentów. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

 

 

——————————————————————

James Laughlin, Thomas G, Luerssen, MD, Mark S. Dias, MD, Prevention and Management of Positional Skull Deformities in Infants, American Academy of Pediatrics, 28 November 2011.

Aliyah Mawji, RN PhD, Ardene Robinson Vollman, RN PhD, Tak Fung, PhD, Jennifer Hatfield, PhD, Deborah A McNeil, RN PhD and Reginald Sauvé, MD MPH FRCPC, Risk factors for positional plagiocephaly and appropriate time frames for prevention messaging, Paediatrics & child health, 2014 Oct; 19(8): 423–427.

Joyce Miller, BSc, DC, PhD,1 and Sharon Vallone, DC, FICCP2, What is Tummy Time : is it necessary for newborns?, JOURNAL OF CLINICAL CHIROPRACTIC PEDIATRICS, No. 3, December 2016.

Share Tweet Pin It +1
Sylwia Seweryn

Sylwia Seweryn

Mama, żona i fizjoterapeutka. Ciągle w biegu, starająca się nadążyć za swoimi pomysłami i rozróżnić to co w życiu jest ważne od tego co kluczowe.

Poprzedni wpisPAS MIEDNICY W CIĄŻY - ARTYKUŁ PIERWSZEJ POTRZEBY CZY ZBĘDNY PRODUKT?
Następny wpisFIZJOTERAPEUTA, CZYLI "LEKARZ" BEZ STETOSKOPU

Brak komentarzy

Zostaw komentarz