W 0-3 miesiąc życia, Asymetria, Badania, Dla mamy noworodka, Leżenie na brzuszku, Neurologia, Pediatria, Rehabilitacja

MAMY 3 MIESIĄCE I … BIJEMY NA ALARM!

Przyjęło się mówić, że prawdziwy kontakt z Maluszkiem rozpoczyna się dopiero w okolicach 3 miesiąca życia. Jeśli patrzymy na relację dziecko-rodzic z perspektywy dorosłego, to owszem, możemy powiedzieć, że rozpoczyna się ona dopiero po 1 kwartale życia Maluszka. Dlaczego?

Maluszek, przychodząc na świat, wchodzi w tzw. etap IV trymestru. Jest to etap adaptacyjny, w czasie którego Dziecko dopiero uczy się żyć poza brzuszkiem Mamy. Przystosowanie do życia w nowym środowisku dotyczy zarówno sfery fizycznej jak i psychicznej. Dlatego, po przyjściu na świat, Maluszek potrzebuje mnóstwo ciepła i tulenia, aby czuć się w pełni bezpiecznie. Ważne jest również zachowanie swobody ruchu Dziecka, która pozwoli na jego adaptację motoryczną. Oprócz sfery fizycznej i mentalnej, przystosowaniu ulegają również narządy wewnętrzne, w tym narząd wzroku. Po przyjściu na świat, Maluszek nie widzi wyraźnie. Jego wzrok zaczyna stopniowo się wyostrzać, najpierw dostrzegając kolor czerwony, a następnie kolejne kontrasty i barwy. W tym czasie, Dziecko nie widzi również wyraźnie naszych twarzy, dlatego trudno mu jest złapać z nami kontakt wzrokowy. To zaczyna się zmieniać właśnie w okolicy 3 miesiąca życia Maluszka. Dlatego też, w tym czasie oczekujemy od Dziecka pewnych umiejętności, których brak powinien nas mocno skłonić do refleksji.

Czym są sygnały alarmowe?

Sygnały alarmowe to pewnego rodzaju objawy, występujące u Maluszka, które możemy rozumieć jako brak osiągnięcia konkretnych umiejętności przez Dziecko. U 3 miesięcznego Niemowlaka możemy wyróżnić 3 główne sygnały alarmowe.

Jakie są 3 sygnały alarmowe u Maluszka?

Pierwszym sygnałem alarmowym jest brak umiejętności śledzenia przedmiotów wzrokiem, która powinna pojawić się w okolicy 6 tygodnia życia Dziecka. Już taki Maluszek, widząc kontrastowy przedmiot, powinien skupić na nim wzrok.

Jak to sprawdzić?

Twój Maluszek najpierw zobaczy kolor czerwony (tak, kolor zabawki ma znaczenie 🙂 ), dlatego weź do ręki czerwony przedmiot i pokaż go Maluszkowi w odległości ok. 20 cm od twarzy, ale koniecznie od strony bocznej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – w pierwszej kolejności wyostrza się wzrok „boczny” Maluszka, dlatego szybciej zauważy przedmiot pokazany z boku, niż z przodu twarzy. Świetnym pomysłem również będzie wykorzystanie elementu dźwiękowego, dlatego jeśli zabawka jest kontrastowa, a dodatkowo szeleści lub grzechocze – nie może być lepiej! 🙂

Drugim sygnałem alarmowym jest brak umiejętności uniesienia głowy w leżeniu na brzuszku. W tej pozycji Maluszek powinien unieść głowę do kąta 45-90 stopni i utrzymać ją w górze co najmniej 1 minutę. Gdy tak się stanie, jesteśmy pewni, że jego mięśnie potrafią pracować przeciwko sile grawitacji, czyli są na tyle „mocne”, że potrafią dźwignąć ciężar główki Dziecka, który wcale taki mały nie jest! Główka Maluszka waży tyle co 1/4 całego jego malutkiego ciałka … Dla porównania – głowa dorosłego to tylko 1/7 jego całościowej wagi. Czujecie różnicę ? 🙂

Poza unoszeniem główki w 3 miesiącu życia, Maluszek w leżeniu na brzuszku powinien podpierać się na przedramionach, jego miednica powinna spoczywać swobodnie na podłożu, a stawy biodrowe powinny być już w delikatnym wyproście.

Jak zachęcić Maluszka do leżenia na brzuszku?

Przygotuj fajną kontrastową zabawkę …
Akurat nie masz nic pod ręką? Nie martw się, wystarczy narysować lub wydrukować jakiś ciekawy czerwony lub czarny kształt na białej kartce i voilà!
Gdy położysz Maluszka na macie, pomóż mu ustawić rączki blisko ciała. Wówczas, jego główka automatycznie się uniesie i Maluszek zafiksuje wzrok na ciekawych kontrastach 🙂

Leżenie na brzuszku 3 miesięczne Niemowlę

Trzecim, bardzo ważnym sygnałem alarmowym u 3 miesięcznego Niemowlaka, jest brak uśmiechu i kontaktu wzrokowego. Maluszek powinien już swobodnie dostrzegać, nie tylko kontrastowe kształty, ale i twarze. Widząc uśmiechniętą twarz, powinien złapać kontakt wzrokowy i odwzajemnić uśmiech i na to z utęsknieniem czeka każdy Rodzic. Co ważne, Maluszek wesoło reaguje na każdą zobaczoną radosną twarz i nie ma dla niego znaczenia, czy patrzy na niego Mama, Tata czy … sąsiad 😉 Dlatego, uśmiech 3 miesięcznego Niemowlaka nazywamy „uśmiechem społecznym”. Dzięki tej umiejętności, Maluszek staje się naszą małą „podobizną” i wykazuje prawidłowy rozwój społeczny.

Oprócz odwzajemnionego uśmiechu, Maluszek wyraża również swoje zadowolenie poprzez żywe ruchy kończyn, zarówno górnych jak i dolnych. Możemy powiedzieć, że Maluszek wygląda wtedy jakby brał udział w ważnym wyścigu i biegł do mety po złoty medal 🙂

Jak sprawdzić „uśmiech społeczny”?

Nachyl się spokojnie nad Maluszkiem, uśmiechnij się szeroko, pokiwaj głową, zrób śmieszne miny, mów wesoło – to wszystko przykuje uwagę Dziecka, które po chwili powinno odwzajemnić Twój uśmiech 🙂

„Uśmiech społeczny” u 3 miesięcznego Niemowlaka

Co mam zrobić, gdy zauważę któryś z sygnałów alarmowych?

Przede wszystkim nie panikować! Po pierwsze, Dziecko to istota żywa i ma prawo rozwijać się w swoim indywidualnym rytmie. Owszem, WHO czy Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa określają konkretne ramy czasowe dla osiągania poszczególnych umiejętności, po to aby specjaliści mogli w płynny i harmonijny sposób oceniać Noworodki na całym świecie 🙂 Natomiast, nie można popadać w panikę, gdy przykładowo okaże się, że Maluszek ma problem z uniesieniem główki w leżeniu na brzuszku, a przecież wczoraj skończył równe 3 miesiące… Tutaj bardzo ważny jest wywiad okołoporodowy to czy Maluszek urodził się w terminie czy jest wcześniakiem – wiek korygowany to kluczowa sprawa w ocenianiu rozwoju psychoruchowego Dziecka.

Co zatem robić?

Gdy zauważysz, że Twój Maluszek nie wykonuje którejś z wyżej wymienionych umiejętności, to spokojnie skonsultuj się z pediatrią, który w razie konieczności, skieruje Was na konsultację fizjoterapeuty, neurologa lub okulisty.

I na koniec …

Dostaję od Was setki zapytań w sprawie rozwoju Waszych Maluszków. Piszecie z różnymi teoriami, często zaczerpniętymi od Wujka Google, który niekoniecznie jest najlepszym doradcą 😉 Wiem, jak trudno jest być Rodzicem. Jaki stres spoczywa na Waszych barkach, aby niczego nie przeoczyć, by nie było za późno na terapię czy leczenie. Dlatego, pojawił się ten wpis. Ma on być pewnego rodzaju „ściągą” dla każdego Rodzica, który pamiętając o 3 sygnałach alarmowych, będzie mógł spokojnie spać wiedząc, że jego Maleństwo rozwija się prawidłowo 🙂

PAMIĘTAJ! Każde Dziecko jest inne i rozwija się według własnych indywidualnych możliwości. Mojego bloga prowadzę z pasji, a informacje tu zawarte dobieram z najwyższą starannością, według posiadanej przeze mnie wiedzy. Natomiast, jeśli cokolwiek niepokoi Cię w rozwoju Twojego Dziecka, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który wykona odpowiednie badanie Maluszka.
Share Tweet Pin It +1
Sylwia Seweryn

Sylwia Seweryn

Mama, żona i fizjoterapeutka. Ciągle w biegu, starająca się nadążyć za swoimi pomysłami i rozróżnić to co w życiu jest ważne od tego co kluczowe.

You may also like

Linia środka

LINIA ŚRODKA, CZYLI KILKA SŁÓW O SYMETRII

Opublikowany 6 czerwca, 2021

Poprzedni wpisPOZYCJA SZERMIERZA, CZYLI PO CO NAM ATOS
Następny wpisJAK SOBIE POŚCIELESZ, TAK SIĘ WYŚPISZ, CZYLI DLACZEGO RODZAJ MATERACA JEST WAŻNY

Brak komentarzy

Zostaw komentarz