W 0-3 miesiąc życia, Badania, Biodra, Ortopedia

RUTYNOWE BADANIE BIODEREK, A TAM … SZEROKIE PIELUCHOWANIE!

Przez 9 miesięcy nosisz Maluszka pod swoim sercem. Nagle, nadchodzi ten wielki dzień, w którym w końcu możecie się zobaczyć i przytulić. Po kilku dniach wychodzicie ze szpitala. Lekarz wręcza Wam skierowanie do Poradni Preluksacyjnej i informuje, że musicie zgłosić się do niej między 4 a 6 tygodniem życia Maluszka.

Badanie w poradni przebiega dość sprawnie. Lekarz ortopeda sprawdza ruchomość bioderek oraz ich stan za pomocą USG, a na odchodne zaleca profilaktyczne szerokie pieluchowanie i powrót do poradni za kolejne 6 tygodni. I tu zaczynają się schody …

Po co nam to badanie bioderek?

Badanie bioderek, inaczej zwane preluksacją, to badanie fizykalne i obrazowe, wykonane za pomocą USG, które ma na celu ocenić stan stawów biodrowych i wykluczyć ich deformacje, w tym dysplazję. Badanie to zalecane jest wszystkim Maluszkom.

Na czym polega metoda szerokiego pieluchowania?

.

.

To znana od dawna metoda profilaktyki dysplazji stawów biodrowych. Polega ona na stosowaniu 2 lub 3 pieluch tetrowych, składanych w prostokąt i umieszczanych w pieluszce jednorazowej. W ten sposób, za pomocą kilku warstw materiału tworzy się pewnego rodzaju „ogranicznik”, który utrzymuje nóżki Maluszka w tzw. „pozycji żabki” (ang. frog legs), czyli w odwiedzeniu, zgięciu i rotacji zewnętrznej.

.

.

Czym jest „Pozycja Żabki”?

Maluszek przychodzi na świat we wzorcu zgięciowym, w którym dominują mięśnie zginacze. Wówczas, jego bioderka układają się w określonych wzorcu: zgięciu, odwiedzeniu i rotacji zewnętrznej. Takie ustawienie bioderek pozwala na prawidłowe umiejscowienie głowy kości udowej w panewce i optymalny rozwój stawów, dlatego powinniśmy dbać o to, aby Maluszek utrzymał właśnie takie ustawienie nóżek, które jest bezpieczne dla jego bioderek.

Fizjologiczne ustawienie nóżek noworodka i niemowlaka – zgięcie, odwiedzenie i rotacja zewnętrzna.

I tu wracamy do szerokiego pieluchowania …

.

Amerykańska Akademia Pediatrii już w 2003 roku w oficjalnym oświadczeniu nie zalecała metody szerokiego pieluchowania, uznając ją za nieefektywną i nieskuteczną.

.

.

Interesująca jest tegoroczna publikacja włoskich naukowców, którzy przeprowadzili badania na grupie 50 dzieci i za pomocą USG udowodnili, że stosowanie podwójnych czy potrójnych pieluch NIE MA żadnego wpływu na profilaktyczne utrzymanie bioderek w odwiedzeniu, zgięciu i rotacji zewnętrznej.

.

Co nam zatem daje szerokie pieluchowanie?

Niestety, ale nic dobrego

Po pierwsze, kilka warstw materiału zwiększa miejscową temperaturę skóry (w tym przypadku okolic intymnych Maluszka), powodując ryzyko powstania stanów zapalnych.

Po drugie, tak jak już wspomniałam, Maluszek przychodzi na świat we wzorcu zgięciowym, a więc jego miednica jest w tyłopochyleniu. Jak wszyscy dobrze wiemy, im młodsze Dziecko, tym więcej czasu spędza na pleckach. Duża warstwa materiału powoduje, że miednica z ułożenia neutralnego (pośredniego) ulega przodopochyleniu, a my absolutnie tego nie chcemy!

Dlaczego?

Bo takie ustawienie miednicy będzie negatywnie wpływać na młodziutki kręgosłup Maluszka, którego lordoza lędźwiowa pogłębi się, a skrępowane nóżki będą unosić się ze znacznie większą trudnością. Takie ustawienie miednicy uwypukli również brzuszek, powodując nadmierne rozciągnięcie mięśni i zaburzy pracę całego „centrum”, odpowiedzialnego za prawidłowy rozwój motoryczny.

I tak przechodzimy do ostatniego punktu:

.

.

Im mniej Maluszek będzie kopał nóżkami, w tym gorszym stanie będą jego stawy biodrowe!

.

.

To ciągły ruch w naszych stawach powoduje zmianę ciśnienia i odżywianie chrząstki. Maluszek otoczony kilkoma pieluchami, nie ma możliwości swobodnego ruchu, więc jego bioderka będą gorzej odżywione …

To jak mogę pomóc mojemu Maluszkowi zadbać o jego zdrowe stawy?

.

.

.

Przede wszystkim – NIE PRZESZKADZAĆ!

.

.

.

Profilaktyczne stosowanie metody szerokiego pieluchowania mija się z celem, bo może przynieść Maluszkowi więcej krzywdy, niż pożytku. Natomiast, jeśli Maluszek ma stwierdzoną dysplazję stawów bidorowych, wówczas potrzebuje specjalistycznego leczenia w formie zaopatrzenia ortopedycznego, np. w postaci Szelek Pavlika.

Zatem …

Szerokie pieluchowanie NIE PRZYNOSI ŻADNYCH KORZYŚCI, a może jeszcze dodatkowo opóźnić i zmniejszyć efektywność procesu leczenia.

To co robić?

Pozwól, aby Twój Maluszek przybierał pozycje, które umożliwiają mu swobodny ruch nóżek.

Nie spowijaj nieelastycznymi materiałami, które będą krępować nóżki Dziecka.

Ubieraj Maluszka w luźniejsze bodziaki, które nie ograniczą ruchomości stawom biodrowym, kolanowym i stópkom.

Dużo leżcie na brzuszku, bo taka pozycja pozwoli na prawidłowe ustawienie kości udowej w panewce i odpowiednio odżywi stawy biodrowe.

Nie kładź Maluszka zbyt długo na boku, bo to może przyczynić się do zwichnięcia wyżej leżącego stawu biodrowego. Jeśli więc chcesz tak kłaść Maluszka, zadbaj o to, by górna nóżka miała odpowiednie podparcie i nie „opadała” bezwładnie.

Nie noście się w wisiadłach i nie stosujcie zbyt wcześnie nawet najlepszych nosideł ergonomicznych. W tym przypadku chusta będzie idealnym rozwiązaniem.

Gdy nosicie się na rękach, róbcie to w poniższy sposób:

Główka Maluszka powinna znajdować się w osi kręgosłupa, czyli być w jego przedłużeniu. Punkt podparcia powinien być w okolicy karku, tak aby Maluszek mógł pracować główką przeciwko sile grawitacji i wzmacniać swoje mięśnie. Pamiętaj, aby ustawiać ją raz w jedną, a raz w drugą stronę – to pozwoli uniknąć preferencji jednej strony u Maluszka.

Patrząc na Maluszka z tyłu, jego kręgosłup powinien być całkowicie prosty.
Utrzymuj nóżki tak, aby bioderka były w zgięciu, odwiedzeniu i rotacji zewnętrznej. Miednica, czyli cała obręcz biodrowa, powinna być ustawiona prosto, a nie skośnie.

Jak nie nosić Maluszka?

Noszenie Maluszka bez prawidłowego podparcia miednicy powoduje zmniejszenie odwiedzenia, rotacji i zgięcia w stawach biodrowych, a to grozi ich zwichnięciem.

Na co zwrócić uwagę w trakcie noszenia Maluszka na rękach?

 • bioderka zgięte, odwiedzione i utrzymane w rotacji zewnętrznej
 • ustawienie kręgosłupa i miednicy – powinny znajdować się w linii prostej
 • punkt podparcia w okolicy karku, aby głowa mogła zachować swoją fizjologiczną ruchomość i pracować przeciwko sile grawitacji

I na koniec ciekawostka …

Czy wiesz, że fizjoterapeuci pracujący manualną trójpłaszczyznową metodą terapii wad stóp, za pomocą jednej pozycji mogą sprawdzić stan bioderek Maluszka? W tym celu wykorzystujemy tzw. chwyt diagnostyczny, który pozwala nam ocenić ruchomość bioderek i zastosować odpowiednią terapię w przypadku występowania ograniczeń 🙂

Chcecie zobaczyć jak wygląda taki chwyt i dowiedzieć się o nim więcej? Dajcie znać w komentarzach! 🙂

PAMIĘTAJ! Każde Dziecko jest inne i rozwija się według własnych indywidualnych możliwości. Mojego bloga prowadzę z pasji, a informacje tu zawarte dobieram z najwyższą starannością, według posiadanej przeze mnie wiedzy. Natomiast, jeśli cokolwiek niepokoi Cię w rozwoju Twojego Dziecka, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który wykona odpowiednie badanie Maluszka.

Share Tweet Pin It +1
Sylwia Seweryn

Sylwia Seweryn

Mama, żona i fizjoterapeutka. Ciągle w biegu, starająca się nadążyć za swoimi pomysłami i rozróżnić to co w życiu jest ważne od tego co kluczowe.

Poprzedni wpisLINIA ŚRODKA, CZYLI KILKA SŁÓW O SYMETRII
Następny wpisPOZYCJA SZERMIERZA, CZYLI PO CO NAM ATOS

1 Komentarz

 1. Avatar
  Agnieszka
  3 miesiące temu

  Bardzo ciekawy artykuł. Oczywiście, że chcemy 🙂

  Napisz odpowiedź

Zostaw komentarz