W Akcesoria medyczne, Ortopedia

PODUSZKI ORTOPEDYCZNE – FAKTY I MITY

Sen jest potrzebny człowiekowi do regeneracji i odpoczynku. To ile godzin śpimy zależy od wieku i naszych genów. Wiadomo, że dzieci potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli. W trakcie snu, kreują się nowe komórki, dlatego jest on fundamentalny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Średnio, człowiek przesypia 1/3 swojego życia[1]. Zatem, czy jakość snu ma znaczenie? Ma i to większe niż dotychczas myślałeś!

  1. Sen ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

FAKT!

Komfortowy i wystarczający sen redukuje objawy psychicznego i fizycznego zmęczenia, magazynuje energię i zapewnia resyntezę komórek nerwowych. Z tego powodu, odpowiedniej długości, niezakłócony sen jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu[2].

  1. Nie ma znaczenia to na czym śpimy.

MIT!

Zarówno poduszka jak i materac mają bardzo duże znaczenie dla jakości snu. Oczywiście, prawidłowo dobrany komfortowy materac to połowa sukcesu. Za drugą połowę odpowiada poduszka, co jest ściśle związane z temperaturą ciała i zachowaniem prawidłowej pozycji w trakcie leżenia. Generalnie, zasada jest prosta: nogi lubią ciepło, podczas gdy głowa (rdzeń kręgowy) wolą niższą temperaturę.

Badania jednoznacznie pokazują, że duży odsetek ludzi dokonuje złego wyboru poduszek do spania, co odbija się negatywnie na jakości ich snu oraz powoduje dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego[3]. Używanie złego rodzaju poduszki powoduje częste, nawet nieświadome, wybudzanie, drętwienie (ucisk na nerw), sztywność karku i bóle głowy[4].

  1. Każda poduszka ortopedyczna jest dobra.

MIT!

Poduszki ortopedyczne, potocznie zwane szwedzkimi, mają zbliżony do siebie kształt. To, że jest on  anatomiczny nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest to co jest w środku, a więc pianka z jakiej wykonano taką poduszkę. Do produkcji poduszek najczęściej stosuje się piankę poliuretanową, wzbogaconą o dodatkowe składniki, nadające jej wysoką elastyczność i gęstość. Piankę taką nazywamy pianką memory (z pamięcią kształtu).

Piankę tę w 1966 roku wynaleźli inżynierowie NASA, którzy poszukiwali materiału, który złagodziłby nacisk wywierany na ciała astronautów przy wystrzelaniu statku kosmicznego. Po wielu próbach w końcu uzyskali pożądaną sprężystość pianki. Zależało im na tym, aby powracała ona zawsze do swojego pierwotnego kształtu w sposób bardzo powolny („slow spring back foam”). Zastosowali specjalistyczne polimery, które zaliczamy do tzw. inteligentnych materiałów i które posiadają zdolność do odzyskiwania pierwotnego kształtu pod wpływem bodźca (np. temperatury)[5]. Obecnie pianka z pamięcią kształtu ma szerokie zastosowanie w przemyśle, technologii i medycynie.

  1. Każda pianka memory jest taka sama.

MIT!

W większości marketów i sieciówek można spotkać na półkach poduszki ortopedyczne. Na wielu z nich widnieje napis: MEMORY FOAM, co oznacza piankę z pamięcią kształtu. Niestety, to że producent napisze taką informację nie świadczy od razu, że wybieramy dobrą, wartą swojej ceny poduszkę.

Czym zatem różnią się od siebie poszczególne poduszki wykonane z pianki memory?

Podobnie jak w składzie chleba, tak samo w składzie formatek takich poduszek znajdziemy wiele różnic. O tym czy poduszka ortopedyczna jest wysokiej jakości świadczy ilość zastosowanych inteligentnych polimerów z pamięcią kształtu. Im ich więcej, tym poduszka płynniej się „zapada” pod temperaturą i ciężarem ciała oraz tym wolniej powraca do swojego pierwotnego kształtu. Duża ilość polimerów zapewnia również poduszce długą żywotność i gwarancję, pomimo codziennego stosowania, na wieloletnie odzyskiwanie swojego pierwotnego kształtu.

Ponadto, w marketach, w odróżnieniu od sklepów medycznych, zazwyczaj kupimy poduszkę, która nie jest wyrobem medycznym. Aby producent wypuścił na rynek wyrób medyczny musi pokonać długą drogę certyfikacyjną, rejestracyjną, prowadzić szereg badań i ocen klinicznych. Gdy produkt posiada certyfikat wyrobu medycznego, wówczas gwarantuje to jego wysoką jakość i bezpieczeństwo użytkownika.

  1. Poduszki z pianki memory powodują podwyższenie temperatury ciała.

FAKT!

Poduszka ortopedyczna wykonana z pianki z pamięcią kształtu podnosi temperaturę ciała, co jest niekorzystne dla jakości snu. Dlatego, dokonując zakupu należy koniecznie zwrócić uwagę na perforację pianki. Co to takiego? To widoczne gołym okiem otwory, przeszywające formatkę na wylot, zapewniające prawidłową cyrkulację powietrza i dotlenienie skóry. Takie rozwiązanie zapewnia optymalną temperaturę ciała użytkownika i spokojny sen[6].

  1. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić piankę poduszki.

FAKT!

W piance kryje się cały sukces produktu. Im więcej inteligentnych polimerów, tym pianka ma więcej „pamięci”, a więc tym lepiej odciąża cały odcinek szyjny kręgosłupa i redukuje dolegliwości bólowe. Jaka jest różnica między „tanią” poduszką ortopedyczną a tą „dobrą”? Dobra poduszka ortopedyczna, wykonana z wysokiej jakości pianki z pamięcią kształtu, po usunięciu nacisku powoli powraca do pierwotnego kształtu. To świadczy o jej wysokiej elastyczności, która jest kluczowa dla zachowania wysokiej jakości produktu.

Jak sprawdzić jakość pianki? Wystarczy nacisnąć całą powierzchnią dłoni, a po jej usunięciu, pianka powinna zachować się tak jak na zdjęciu poniżej:

 

————————————————————————–

[1] Jeon MY1, Jeong H, Lee S, Choi W, Park JH, Tak SJ, Choi DH, Yim J., Improving the quality of sleep with an optimal pillow: a randomized, comparative study.

[2] Schutz TC, Andersen ML, Tufik S. The influence of orofacial pain on sleep pattern: a review of theory, animal models and future directions. Sleep Med. 2009; 10(8):822-8

[3] Joung Eun Yim, Optimal Pillow Conditions For High-Quality Sleep: A Theoretical Review, Indian Journal of Science and Technology, Vol 8(S5), 135-139, March 2015

[4] Mi Yang Jeon, HyeonCheol Jeong,SeungWon Lee, Wonjae Choi, Jun Hyuck Park, Sa Jin Tak, Dae Ho Choi, Jongeun Yim, Improving the Quality of Sleep with an Optimal Pillow: A Randomized, Comparative Study, Tohoku J. Exp. Med., 2014, 233, 183-188

[5] B. Peterson, M. Crawford, Polyurethane Gel-Like Polymers, Methods and Use in Flexible Foams, U.S. Provisional Patent Application 61/667,824 filed Jul. 3, 2012.

[6] Joung Eun Yim, Optimal Pillow Conditions For High-Quality Sleep: A Theoretical Review, Indian Journal of Science and Technology, Vol 8(S5), 135-139, March 2015

Share Tweet Pin It +1
Sylwia Seweryn

Sylwia Seweryn

Mama, żona i fizjoterapeutka. Ciągle w biegu, starająca się nadążyć za swoimi pomysłami i rozróżnić to co w życiu jest ważne od tego co kluczowe.

Poprzedni wpisFIZJOTERAPEUTA, CZYLI "LEKARZ" BEZ STETOSKOPU
Następny wpisDEFORMACJA GŁÓWKI U NIEMOWLĄT - FAKTY I MITY

Brak komentarzy

Zostaw komentarz