W 0-6 miesiąc życia, Asymetria, Neurologia, Odruchy, Pediatria

POZYCJA SZERMIERZA, CZYLI PO CO NAM ATOS

Czy wiesz, że Twój Maluszek nie przychodzi na świat sam? Ma wielu kompanów, którzy towarzyszą mu już w Twoim brzuszku. Nazywamy ich odruchami niemowlęcymi i jako najlepsi przyjaciele nowonarodzonego Dziecka, pomagają mu zaadoptować się w tym nowym, nieznanym świecie 🙂

Większość Rodziców z pewnością choć raz słyszało o popularnym odruchu ssania, który pomaga Maluszkowi znaleźć pierś czy butelkę lub słynnym MORO, zwany też odruchem przestrachu. Ale czy znacie ATOS?

.

.

ATOS to tzw. Asymetryczny Toniczny Odruch Szyjny, który jest odruchem wrodzonym, mającym na celu rozwijanie napięcia mięśniowego czy koordynacji oko-ręka.

.

.

Odruch objawia się w dość prosty sposób – gdy Twój Maluszek skręci główkę w bok (lub zrobi to specjalista w trakcie badania), wówczas jego rączka i nóżka po stronie twarzowej wyprostują się, a kończyny z tyłu główki będą zgięte. Dziecko wygląda wówczas jak gotowy do walki szermierz, stąd potoczna nazwa dla tego odruchu – pozycja szermierza.

Wygląd Maluszka obrazuje poniższe zdjęcie. Na czerwono zaznaczyłam stronę potyliczną, która ulega skróceniu, a na żółto stronę wydłużoną – twarzową. Jasna linia biegnąca przez środek ciała Maluszka to nic innego jak jego linia środka:

Oczywiście, ATOS wywołuje określony wzorzec, który może być bardziej lub mniej wyrażony. U niektórych Dzieci nóżka będzie mocniej zgięta, u innych mniej. Niemniej jednak, ATOS, który pojawia się już w 18 tygodniu życia płodowego, jest nam bardzo potrzebny i powinien być widoczny u Maluszka do ok. 6 miesiąca życia.

Po co nam ATOS?

Odruch ten ma wiele zadań, a do najważniejszych należą:
– rozwój koordynacji oko-ręka
– prawidłowa dystrybucja napięcia mięśniowego i rozwój równowagi
– dostarczanie informacji Maluszkowi, że jego ciało ma 2 strony: prawą i lewą, dlatego ATOS jest mocno związany z tzw. linią środka, o której sporo piszę tutaj
– nauka obciążania raz jednej raz drugiej strony ciała, która będzie kluczowa do dalszego rozwoju Maluszka, w tym obrotów
– nauka rozdzielenia (dysocjacji) pracy kończyny górnej i dolnej (nowonarodzonym Dzieckiem rządzą tzw. ruchy globalne, w których Maluszek porusza się „całym ciałem”, więc jednostkowy, wyizolowany ruch danej części ciała nie jest wcale dla niego taki prosty, a ATOS po prostu pomaga my się tego nauczyć 🙂

Co się dzieje, gdy ATOS trwa dłużej?

Tak jak wspomniałam, każdy odruch niemowlęcy powinien „wyciszyć się”, czyli zintegrować w określonym momencie. ATOS ma na to czas do ok. 6 miesiąca życia Maluszka. Gdy Maluszek prezentuje go po 6/7 miesiącu życia, może to świadczyć o jego atypowym rozwoju.

Jak objawia się niezintegrowany ATOS u Dziecka?

Badacze uważają, że aktywny ATOS wpływa na:
– utrudnione lub później osiągane obroty (ze względu na wyprostowaną rękę, która utrudnia wykonanie obrotu Maluszkowi)
– trudności w pełzaniu (brak obrotów opóźnia osiąganie umiejętności pełzania i czworakowania)
– gorszą koordynację oko-ręka, co będzie skutkować problemami z wodzeniem wzrokiem za przedmiotem i z małą motoryką (pisanie, rysowanie)
– problemy z przekraczaniem linii środkowej ciała (pomysły na wiele aktywności z przekraczaniem linii środkowej ciała znajdziesz tutaj)
– dziecko może być uważane za „niezdarne” i mieć problem z nauką jazdy na rowerze czy myleniem podobnym do siebie literek np. „b” i „d”
– problemy z koncentracją
– oczopląs wynikający z braku równowagi mięśni gałek ocznych
– trudności z przelewaniem słów na papier
– trudności z rzucaniem i łapaniem piłki
– trudności z czytaniem i pisaniem
– rozwój dysleksji

Jak jako Rodzic mogę wspierać integrację odruchu ATOS u mojego Maluszka?

Przede wszystkim, nie przeszkadzać 🙂 Aby ATOS mógł się pojawiać i być prawidłowo wyrażony, Twój Maluszek potrzebuje swobody ruchu. Dlatego:

  • unikaj układania Maluszka w kokonach i leżaczkach – Dziecko powinno spać w łóżeczku, w którym nic nie krępuje jego ruchów i zachowana jest symetria
  • unikaj spowijania Maluszka i stosowania wszelkiego rodzaju ubranek i otulaczy
  • jak najwięcej czasu przebywajcie na podłodze
  • zachęcaj Maluszka do pełzania i spoglądania na obie strony – uważa się, że to właśnie na tym etapie rozwoju motorycznego dochodzi do integracji odruchu ATOS, a brak obserwowania otoczenia z prawej i lewej strony może powodować trudności w jego integracji
  • noś Maluszka z obu stron, gdyż aktywna asymetria może utrudniać wyciszenie ATOSu

Jak widać, ATOS to bardzo ważny odruch, którego brak integracji może mieć dalekosiężne skutki. Słyszeliście już wcześniej o ATOSie? 🙂

PAMIĘTAJ! Każde Dziecko jest inne i rozwija się według własnych indywidualnych możliwości. Mojego bloga prowadzę z pasji, a informacje tu zawarte dobieram z najwyższą starannością, według posiadanej przeze mnie wiedzy. Natomiast, jeśli cokolwiek niepokoi Cię w rozwoju Twojego Dziecka, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który wykona odpowiednie badanie Maluszka.

Share Tweet Pin It +1
Sylwia Seweryn

Sylwia Seweryn

Mama, żona i fizjoterapeutka. Ciągle w biegu, starająca się nadążyć za swoimi pomysłami i rozróżnić to co w życiu jest ważne od tego co kluczowe.

You may also like

Linia środka

LINIA ŚRODKA, CZYLI KILKA SŁÓW O SYMETRII

Opublikowany 6 czerwca, 2021

Poprzedni wpisRUTYNOWE BADANIE BIODEREK, A TAM ... SZEROKIE PIELUCHOWANIE!
Następny wpisMAMY 3 MIESIĄCE I ... BIJEMY NA ALARM!

Brak komentarzy

Zostaw komentarz