W 0-3 miesiąc życia, Asymetria, Neurologia, Pediatria

LINIA ŚRODKA, CZYLI KILKA SŁÓW O SYMETRII

Linia środka

Co ma ze sobą wspólnego mycie zębów, ubieranie skarpetek pisanie i czytanie? Wszystkie te aktywności możesz wykonać, dzięki umiejętności przekraczania linii środka. Bez nabycia tej zdolności już w okresie niemowlęcym, nie byłbyś w stanie odpowiednio rozwinąć schematu własnego ciała i wykonywać najbardziej podstawowych czynności dnia codziennego.

Czym zatem jest ta linia środka?

To niewidzialna linia, która „biegnie” od głowy przez nos, brodę, mostek, pępek, aż po spojenie łonowe i tym samym „dzieli” ciało na dwie połowy.

Utworzone przez bristekjegor – pl.freepik.com

Umiejętność jej przekraczania jest niezmiernie ważna w życiu codziennym.

Codziennie, czyli kiedy?

Po pierwsze, we wszystkich czynnościach dotyczących samoobsługi tj. ubieranie skarpetek, mycie zębów, gotowanie czy prowadzenie samochodu. Brak nabycia umiejętności przekraczania linii środka w dzieciństwie, może spowodować, że wykonywanie tych aktywności w przyszłości stanie się ogromnym wyzwaniem. Nie będą one płynne, a wykonywane z trudnością, więc ich jakość pozostawi wiele do życzenia.

Po drugie, w każdej czynności, podczas której używamy wzroku i dużej ruchomości gałki ocznej, czyli czytanie, pisanie, rysowanie czy oglądanie filmów.

W końcu, przekraczanie linii środka pomaga także rozwijać prawo lub leworęczność. Jest to konieczne do wykonywania aktywności małej motoryki tj. wycinanie, pisanie, a także dużej jak na przykład rzucanie piłką w różnych dyscyplinach sportowych.

Jak rozwija się umiejętność przekraczania linii środkowej ciała?

Przede wszystkim, należy pamiętać, że umiejętność przekraczania linii środkowej ciała może nastąpić dopiero po osiągnięciu symetrii, dlatego Maluszek, tkwiący w asymetrii zbyt długo, nie będzie w stanie osiągać poszczególnych umiejętności w odpowiednim czasie. 

Twój Maluszek po raz pierwszy przekroczy swoją niewidzialną, ale jakże ważną, linię środka w wieku ok. 3 miesięcy, czyli dokładnie wtedy, gdy pożegna się z fizjologiczną asymetrią.

.

Niestety, możesz to przeoczyć, bo nie wykona tego rączkami czy nóżkami, więc nie oczekuj spektakularnych akrobacji 😊

.

Jego pierwsze próby przekraczania linii środka odbędą się za pomocą wzroku, gdy oglądając zabawkę (najlepiej kontrastową) będzie umiał wodzić za nią wzrokiem.

Następnie, gdy Maluszek będzie miał pół roczku zacznie przekraczać linię środkową swoimi kończynami, np. sięgając po zabawki, a jej całkowity rozwój nastąpi po zakończeniu kształtowania całego procesu koordynacji ruchowej, czyli po ukończeniu 8 roku życia.

Co jeśli nie wszystko poszło zgodnie z planem?

U dzieci, u których umiejętność przekraczania linii środka nie została prawidłowo rozwinięta, widoczne są spore problemy z wykonywaniem czynności dnia codziennego. Dziecko może mieć problemy z koordynacją ruchową, nie przepada za rysowaniem i czytaniem, a zwykłe ubieranie butów staje się wyzwaniem. Na pierwszy rzut oka takie dzieci wydają się być troszkę „nieporadne” czy „niezdarne” (z ang. clumsy). Wówczas, lekcje wf-u czy zabawy na podwórku nie należą do ulubionych, co nierzadko zostaje zauważone przez rówieśników, a wszyscy dobrze wiemy jak wyglądają podstawówkowe przezwiska czy docinki …

Czy mogę pomóc mojemu kilkulatkowi polubić lekcje wf-u?

.

Jasne, że tak! 🙂

.

Wykorzystanie codziennych aktywności i najprostszych zabaw domowych, które będą zwiększać ruchomość tułowia, rozwijać integrację obustronną i poprawiać świadomość ciała, będzie doskonale kształtować umiejętność przekraczania linii środka.

.

Odpowiednie wykorzystanie kilku prostych przedszkolnych zabaw może zamienić Smurfowego Ciamajdę w prawdziwego Ważniaka 😊 

A oto kilka moich propozycji, które z powodzeniem możesz wykorzystać dla swojego Starszaka:

  • Przechodzenie przez tunel
  • Czytanie książeczek i przewracanie kartek przez Dziecko
  • Rysowanie ósemek w powietrzu i na kartce
  • Granie na harmonijce
  • Samodzielne zakładanie skarpetek i ubieranie butów
  • Samodzielne mycie zębów i czesanie włosów
  • Gra w badmintona na świeżym powietrzu
  • Tańczenie w rytm „Macareny” – Serio! Dzieciaki to uwielbiają, a choreografia stworzona do tej piosenki jest jednym wielkim przekraczaniem linii środkowej 😊

Oczywiście, świadomość ciała i umiejętność przekraczania jego linii środkowej najlepiej jest kształtować w okresie niemowlęcym, gdy poprzez odpowiednią stymulację możemy z sukcesem aktywować komunikację pomiędzy obiema półkulami mózgu.

Dlatego, jeśli zauważasz, że Twój Maluszek ukończył 3 miesiąc życia, ale asymetria jest wciąż widoczna, to warto zgłosić się do specjalisty i sprawdzić w czym tkwi problem.

PAMIĘTAJ! Każde Dziecko jest inne i rozwija się według własnych indywidualnych możliwości. Mojego bloga prowadzę z pasji, a informacje tu zawarte dobieram z najwyższą starannością, według posiadanej przeze mnie wiedzy. Natomiast, jeśli cokolwiek niepokoi Cię w rozwoju Twojego Dziecka, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który wykona odpowiednie badanie Maluszka.

Share Tweet Pin It +1
Sylwia Seweryn

Sylwia Seweryn

Mama, żona i fizjoterapeutka. Ciągle w biegu, starająca się nadążyć za swoimi pomysłami i rozróżnić to co w życiu jest ważne od tego co kluczowe.

You may also like

MAMY 3 MIESIĄCE I … BIJEMY NA ALARM!

Opublikowany 7 sierpnia, 2021

POZYCJA SZERMIERZA, CZYLI PO CO NAM ATOS

Opublikowany 27 czerwca, 2021

Następny wpisRUTYNOWE BADANIE BIODEREK, A TAM ... SZEROKIE PIELUCHOWANIE!

Brak komentarzy

Zostaw komentarz