W Akcesoria dla dziecka, Akcesoria medyczne, Dla mamy noworodka, Wyprawka

JAK SOBIE POŚCIELESZ, TAK SIĘ WYŚPISZ, CZYLI DLACZEGO RODZAJ MATERACA JEST WAŻNY

Dowiadujesz się, że jesteś w ciąży. Mijają miesiące i nagle uświadamiasz sobie, że najwyższa pora na kompletowanie wyprawki. Buszujesz po Internecie, wybierasz wymarzone łóżeczko i tu zaczynają się schody … Jaki materac wybrać, aby był bezpieczny dla Maluszka?

Zacznijmy od tego co dla Maluszka oznacza spokojny, bezpieczny sen.

Według rekomendacji Amerykańskiej Akademii Pediatrii, aby zapewnić Dziecku bezpieczny sen, powinniśmy:

  • układać go do snu na pleckach i w żadnym wypadku na brzuszku
  • nie spać razem z Maluszkiem w jednym łóżku, dlatego osobne łóżeczko w sypialni lub dostawka to najlepsze rozwiązania
  • używać twardych lub średniotwardych w pełni płaskich materacy
  • powlekać materacyk prześcieradłem na gumce
  • nie uspiać Dziecka w leżaczkach, bujaczkach czy fotelikach (z wyłączeniem fotelika samochodowego w trakcie podróży)
  • usunąć z łóżeczka wszelkie kołdry, pościele, koce, pluszowe zabawki czy ochraniacze na szczebelki
  • karmić piersią jeśli to możliwe i nie palić w domu

Jaki zatem wybrać materac dla swojego Maluszka?

Surowiec ma znaczenie!

Materac dziecięcy powinien być wykonany z pianki poliuretanowej lub lateksu. Dlaczego? Najpierw zacznijmy od tego jakich materiałów należy bezwzględnie unikać.

Tylko nie gryka!

Jeśli jakimś cudem jesteś posiadaczem materaca lub poduszki wypełnionych gryką, wyrzuć je natychmiast! Łuska gryki bardzo mocno absorbuje wilgoć (a o przelane pieluszki nocą nietrudno) i jest pożywką dla gryzka psocoptera – robaczka, który z przyjemnością rozgości się w Waszym domu. Mało? To teraz wyobraź sobie, że wraz z nowym lokatorem, pojawią się pleśń i inne drobnoustroje, które będą dodatkową pożywką dla robaków.

To może „pianka z pamięcią kształtu”?

Pianka z pamięcią kształtu, zwana również termoelastyczną, memory lub leniwą, to specjalistyczny materiał, po raz pierwszy stosowany przez NASA. Pianka zmienia swoją gęstość pod wpływem temperatury ciała. Jest bardzo często stosowana jako wypełnienie poduszek ortopedycznych dla Starszaków i Dorosłych i takie produkty serdecznie Wam polecam, ponieważ doskonale odciążają kręgosłup szyjny. Nie polecam natomiast materacy dziecięcych wykonanych z tej pianki z prostej przyczyny – jej zaleta jaką jest zmiana gęstości, w przypadku Dzieci staje się wadą. Maluszek nie powinien spać na zbyt miękkim podłożu ponieważ drastycznie zwiększa to ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Dlaczego poliuretan i lateks?

To 2 rodzaje pianek, które są bezpieczne dla Najmłodszych. Po pierwsze, zapobiegają powstawaniu wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Działają antybakteryjnie i antygrzybicznie. Są paroprzepuszczalne, czyli przepuszczają powietrze, dotleniając skórę Maluszka i pozwalając jej swobodnie oddychać.

Pianka lateksowa ma dodatkową domieszkę nautralnego lub sztucznego kauczuku, który zwiększa jej sprężystość i ma celu zapewnić dodatkową amortyzację w trakcie snu. Mówiąc prościej – materac ma dodatkowo odciążać stawy Maluszka, w tym kręgosłup, i zapobiegać zniekształceniom. Z tego powodu, pianka lateksowa jest uważana za produkt najwyższej jakości. Jednak należy pamiętać, że lateks może uczulać i przed korzystaniem z materaca, musimy mieć pewność, że u Maluszka nie wystąpi żadna reakcja alergiczna.

Surowiec surowcem, ale co z gęstością?

I tu przechodzimy do najważniejsze punktu, ponieważ gęstość materaca ma ogromne znaczenie. Czym jest gęstość w materacu?

Najprościej mówiąc – gęstość materaca to stosunek masy pianki do jego wymiarów. Innymi słowy, im więcej pianki zużyjemy do produkcji materaca, tym większa będzie jego gęstość.

Zakresy gęstości pianek:

  • niska gęstość (od 14 kg/m3 do 23 kg/m3)
  • średnia gęstość (od 23 kg/m3 do 28 kg/m3)
  • wysoka gęstość (więcej niż 29 kg/m3)

Z punktu widzenia bezpieczeństwa snu, materac nie powinien być zbyt miękki – dlatego odradzam pianki termoelastyczne, ani zbyt twardy, ponieważ grozi to deformacjami w obrębie kręgosłupa i kości czaszki.

Z tego powodu, najlepiej wybierać materac wykonany z pianki o średniej gęstości (średniej twardości). Taka pianka nie jest zbyt miękka, więc nie powoduje ryzyka uduszenia. Nie jest również zbyt twarda, więc delikatny kręgosłup Maluszka, wygięty w fizjologiczny kształt „C”, nie zostaje „na siłę” prostowany, tylko delikatnie zapada się w piance, zachowując swój kształt.

Wśród pianek poliuretanowych o średniej gęstości najczęściej znajdziemy taką z oznaczeniem T-25 i T-28.

Pianka lateksowa z założenia jest twardsza, gdyż jej gęstość wynosi około 80kg/m3. Z tego powodu, poszukując materaca dla Maluszka, warto pytać o taki wykonany z pianki lateksowej z domieszką pianki wysokoleastycznej (poliuretanowej). Wówczas, twardość materaca będzie mniejsza, a zachowa on komfortowe właściwości pianki lateksowej.

Czy na coś jeszcze warto zwrócić uwagę?

Tak, na pokrowiec 🙂 Choćbyśmy stanęli na głowie i sprowadzili dla naszego Maluszka „złoty” materac, który ma oddychać i pięknie odprowadzać wilgoć, to gdy ubierzemy go w niskiej jakości pokrowiec, stracimy wszelkie właściwości pianki. Dlatego, zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego został wykonany pokrowiec. Najlepiej, aby była to dominacja bawełny (lub bambusa), a splot pozwalał na swobodny przepływ powietrza 🙂

Jak u Was wygląda sytuacja? Dokonaliście już wyboru materaca? Podzielcie się w komentarzy czy to był trafny wybór 🙂

PAMIĘTAJ! Każde Dziecko jest inne i rozwija się według własnych indywidualnych możliwości. Mojego bloga prowadzę z pasji, a informacje tu zawarte dobieram z najwyższą starannością, według posiadanej przeze mnie wiedzy. Natomiast, jeśli cokolwiek niepokoi Cię w rozwoju Twojego Dziecka, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który wykona odpowiednie badanie Maluszka.

Share Tweet Pin It +1
Sylwia Seweryn

Sylwia Seweryn

Mama, żona i fizjoterapeutka. Ciągle w biegu, starająca się nadążyć za swoimi pomysłami i rozróżnić to co w życiu jest ważne od tego co kluczowe.

Poprzedni wpisMAMY 3 MIESIĄCE I ... BIJEMY NA ALARM!

Brak komentarzy

Zostaw komentarz